логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


Покај се, со смелост гледајќи го безграничното човекољубие на Христос, Кој рекол:
„не дојдов да ги повикам праведниците но грешниците на покајание“.


Покај се, додека  има уште време за да не те претекне Страшниот Суд, каде со страв ќе стојат илјадници ангели и светии, каде ќе се отворат книгите со дела, и каде се' тајно ќе постане јавно. Судијата е силен и судот незапирлив, а делата како огнена река ќе бидат пред очите.
 Размисли и погледај: Овој Женик веќе се приближува, поитај да се спасиш. Тој доаѓа да ги овенча оние кои се подвизуваат според Законот, кои го засакале и одбрале тешкиот и тесен пат; доаѓа да ги помилува милостивите; доаѓа да ги направи блажени сиромашните (по дух) и да ги збогати оние кои биле гладни и жедни поради Него; доаѓа да осветли што е скиено во темнина да ги објави намерите на срцата и на секој да даде според делата негови.
Да заплачеме малку овде за да не плачеме таму, во вечни маки.

 


Второто Христово доаѓање ќе биде изненадно, како страшна молња. Во тој час секој ќе прими според делата свои: секој ќе пожнее тоа што го сеел. Секој на Судијата ќе даде одговор за самиот себе. Во тој час никој нема да може да ви помогне. Секој со страв и трепет ќе стои и ќе ја очекува Божјата пресуда.
Покајте се, браќа! Побрзајте, да не останете зад затворени врати. Покајте се, додека има време. Фрлете се во морето на милосрдието Божјо додека е време, Самиот Бог нас не' повикува:
 „Дојдете сите кај мене... и Јас ќе ве одморам“.
 Тој ги повикува сите и сака сите да се спасат. Никој да не се колеба. Бидете милостиви кон себеси и поштедете ја душата своја. Растурете го тоа бреме од гревови, додека има уште време.


† Свети Ефрем Сирин

 

Избор од фб профил на Православие.Мк †

Јуни 2022 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4500
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4279
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3771
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…