логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

TViTer419

Нашите времиња се неподносливи.  Не сум непогрешлив, можам да грешам на секој чекор, и тоа го правам.  Сепак, ќе ви кажам дека често ми паѓа на памет дека сме влегле во „апокалиптични времиња“...
       Ќе дојде време кога ќе бидат изградени машини кои ќе го контролираат начинот на кој луѓето размислуваат...
 Во тоа време само оние кои го спуштиле умот до срцето нема да бидат погодени од оваа диктатура.
 На запад луѓето живеат со мозокот, односно логиката е центар на нивниот живот.  Значи, ако научниците откријат машина, тогаш тие ќе можат да ги читаат мислите на луѓето и да ги насочат…
         Оние, пак, кои живеат со срцето во кое делува благодатта Божја и се молат со срце, во себе го имаат белегот на Крстот и никој не може духовно да ги контролира.  Имаат слобода на духот...
 Не грижете се за вашата неможност да се концентрирате кога стоите во молитва.  Пред сè, чувајте го споменот на Бога и мирот во срцето.  За да го пронајдете вистинскиот пат, најдобро е да се молите на самиот Бог...
 Литургиската молитва со честите Света Причест претставува полнота.
 Христијаните секогаш ќе бидат погрешно разбрани од луѓето околу нив.
        Кога некој ќе почне да живее според Христа, тогаш општеството го отфрла.  Но, тогаш се стекнува со друго општество, бидејќи и ние христијаните имаме свое општество.  Ништо не губиме на овој свет...
 Мора да ја почитуваме слободата на другите.  Тоа што се прави со насилство не трае во време и вечност...


 Свети Софрониј Сахаров

 

Избор од фб профил на Maja BelevaПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4032
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3416
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3248
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…