логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 TVITer602

Има ли полоша работа од фалбите?


Може има, ама и фалбите се катастрофа. Многу
е лошо да те фалат. Ужасно е. А најлошо е тоа
да ти се допаѓа. Тогаш си готов. Ќе почнеш да
се мислиш посебен, голема работа, сите ти
делат фалби, ти ова – ти она, без тебе ништо,
и ќе завршиш ко пропалица, морална, или
и материјална, конечно човечка. Ќе се сетиш
некогаш си знаел да правиш нешто, да можеш,
а сега ти се зело, и веќе е доцна. што дечки
знам што ги биваше за нешто, ама млади им
кажаа колку се добри, на нив е светот, и толку...
после ги снема, се упропастија... им се зема
дарот. Рано прецветале? Не, не ни процветаа.

Те фалат ли многу, пази да не завршиш
како Чаушеску или Гадафи, а тие мислеа дека
сè најдобро за народот си прават и тој ги сака,
вера прави од нив...кога тоа...не било баш така.
Ги отепаа како кучиња.

Опкружи се со ласкавци, изгуби се и умри, има
ли таква максима? Ако нема, да се измисли.

Има и нешто полошо од тоа да те фалат, а тоа е:
сам да се фалиш. Јас ова, јас она... јас па јас. Кој
сака самобендисани? Никој. Може мајка им, а
може ни таа. А се пофалиш, треба некој да те
перне по глава. За памет. Може нема да се
фалиш ко ќе пораснеш... ако пораснеш.

За своите фалби да кажам, што да кажам? А се
пофалам – мрак. И пак не ми доаѓа памет.
Во Охрид бев најдобар пациент, почнав да се
фалам, сум си прошол како на одмор, права
уживанција... операција – голема работа, и оп-
си дојдов дома, компликации постоперативни,
инекции во стомак, нема одење, лежи и мисли...
лежи со месеци... И пак исто... почнав да се фалам
овој пат, дека најдобро инекции си ставам... штом
се пофалив така, си ставив една, и оп – крв од мевот.
Па фали се пак...

И пак исто...еве вчера, ставам јас Леонар Коен
на фб...и Игор ми вика, „почнавме посериозни
работи“...и јас, не издржа срце, сива клетка...
одговарам: „почнав да спијам ноќе“.

3.angeli.so.truba

Ајде? Значи спиеш, а? Е оди сега заспиј да те видам,
фалбаџи прост...еве, сега е веќе 5.35, ново утро
осамна, а јас око не сум склопил цела вечер...
се препушив... чекам
некој да стане... за муабет.
Да се пофалам како не сум спиел.

 

26.03.2013

Избор од фб профил на

Тихомир Јанчовски

 

Друго:

Тихомир Јанчовски: „Одамна не се плашам од ништо...“

Тихомир Јанчовски:„Има една сорта чудни луѓе...“

Тихомир Јанчовски: „Руми - ДВА СВЕТА“

Тихомир Јанчовски – Страст за револуција

 

Тихомир Јанчовски – поет, колумнист и преведувач (14.03.2016)

Тихомир Јанчовски: Коста  

Подари книга - Тихомир Јанчовски (25.12.2015)

Тихомир Јанчовски: Азбучна песна

„Два света“ од Руми, во избор и превод на Тихо

 

 p.p.

Декември 2020 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 713
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1211
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 6822
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

Свети Григориј Палама: Беседа на Преображението

На Гората имало осум, но се гледале само шестмина: тројца – Петар, Јаков и Јован, кои се искачиле заедно со Исус, ги виделе како со Него стојат и разговараат Мојсеј...

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Антониј, Митрополит Сурошки: Преображение

Мојсеј влегол во тој облак и му било дозволено да разговара со Бога како пријател со пријател; му било дозволено да види како Бог поминува покрај него, сè уште без...

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Митрополит Струмички Наум: Свети Климент Охридски (08.08.2022)

Но, што значи тоа дека некој ќе влезе и ќе излезе и дека пасиште ќе најде?Тргнувајќи секогаш од персоналното начело на македонско-светогорската исихастичка школа (наспроти антиохиската историска и александриската алегориска...

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

Митрополит Струмички Наум: Свети Пророк Илија (01.08.2022 15:58)

 Вистинскиот, пак, Божји пророк, што и да направи, тешко ќе ги отвори кон милост суетните срца на самонаречените духовни величини: „Зашто дојде Јован Крстител, кој ниту леб јаде, ниту вино...

БEСEДА  за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

БEСEДА за пoтрeбата за пoвтoрувањe и пoвтoрувањe

Oрачoт oра вo нивата. Зарeм нe ја пoвтoрува oрачoт сeкoја минута истата рабoта? Какo инаку би ја изoрал нивата, акo oд утрo дo мрак нe длаби бразда дo бразда?Патникoт чeкoри...

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Исцеление на демонизираниот човек во Гадара

Евангелието е еден вид огледало, во кое се огледуваме себеси, и гледајќи се во него, се дотеруваме внатрешно. Како што секоја куќа има огледало, така треба секоја куќа да има...

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

Протоереј ставрофор Глигор Дамјановски: СВЕТИ БЕСРЕБРЕНИЦИ И ЧУДОТВОРЦИ КОЗМА И ДАМЈАН (обновено)

 Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет...

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

Митрополит Струмички Наум: Светите Апостоли (11.07.2022 20:30)

   Петар Му се обраќа на Господ како прв меѓу еднаквите по чест, кој во тој момент ги изразува и сведочи верата и опитот на сите Апостоли, а не само својата...

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Митрополит Струмички Наум: Свети Наум Охридски (02.07.2022 )

Согласно опитот на сите Свети, единствен темел на вистинскиот духовен живот во Црквата е вистинската вера. Вистинска вера може да биде само една. Учеството во вистинската вера во Црквата истовремено...

« »