логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Азбучна песна

Тихомир Јанчовски

Се работи за една песна. Напишана на рака, на лист од тетратка со линии. Песната е од пред 20 години, од времето кога предавав литература во „Орце Николов“. Тогаш им дадов на децата задача, да напишат песна за азбуката, за кириличното писмо. Кој колку може, како што може... не наоѓав мана

Средина е на декември, последниот месец во годината. Убавите денови неодамна завршија, се стемнува рано... надвор времето е просто одвратно. Во скопската котлина се насобрале влага и магла, луѓето шетаат со марами на устите и се целите скиснати. Маглата и не е толку густа, колку што е смрдлива и отровна. Соочен со ретко гнасната атмосфера однадвор, и со исто таквите мисли однатре (зашто јас сум од оние на кои времето многу им влијае), најлесно ми е со гнев да пишувам за државата и властите и институциите и разните баксузи и безумија и за се'. Но, ќе се воздржам. Сепак, во ваков град и на вакво време, можеби потешко, но секако поблагородно е да се напише нешто што барем за миг ќе им ги оттргне мислите на луѓето од лошото и грдото околу нив. Значи, вака:

Не знам дали на светов има уште еден кој е толку смотан, изгубен и неуспешен кога треба да најде нешто затурено низ дома: ливче, стара сметка, документ, рецепт, книга, лична карта... Не знам дали има и втор толку расеан како мене. Мајстор во ненаоѓање. Стопати сум правел такви пребарувања и скоро никогаш не сум го нашол она што го барам. Обично викам помош, и помошниците завршуваат работа. Еве, пред некој ден, ми требаше старата здравствена книшка, за да најдам една дијагноза од времето кога имав диплопија. Некаде летото 2008, една недела гледав двојно. Со секое око посебно. За среќа, сето тоа помина како и да не било, ама ми треба дијагнозата... И барам така, и се заинаетив, ќе најдам, и превртев се' наопаку. Шифоњери, полици, фиоки, шкафчиња, кутии... секакви скришни места - и јасно - книшката никаде ја нема. Исчезнала. Јас, потиштен. И како што обично се случува во ваквите ситуации, тоа што ми требаше не го најдов, но најдов нешто друго што одамна го барам и не сум можел да го најдам, а сега се појави. Јас, утешен. Имено, се работи за една песна. Напишана на рака, на лист од тетратка со линии. Песната е од пред 20 години, од времето кога предавав литература во „Орце Николов“. Тогаш им дадов на децата задача, да напишат песна за азбуката, за кириличното писмо. Кој колку може, како што може... не наоѓав мана. И оваа детска песна тогаш толку ми се допадна што ја зачував, и знаев дека некаде сум ја ставил, само не знаев каде. И излезе од некаде. И си ја препишав на компјутерот, за секој случај, оти листот сигурно пак ќе ми го снема. Еве ја:Азбучна песнаА е како скалата на Мајстор Никола

Б се очила скршени на пола

В е перек од пекарска фурна

Г се поклонило пред публика бурна

Д е бротче што плови по море

Ѓ е Г со шапката горе

Е е чешелчето што го купив вчера

Ж е жаба кај штркот на вечера

З е тројче пишано в дневник

Ѕ е змија што живее в тревник

И е математичка права искршена

Ј е јадица за риболов совршена

К е бумеранг потпрен на ѕид

Л е врв на планина и рид

Љ е Л, но стомак си пуштил

М е мост што на средина се спуштил

Н се шините од долга пруга

Њ е Н со ранец, тргнал за Струга

О е буква што личи на нула

П е во форма на висока кула

Р е меч глави што коси

С е потковица среќа што носи

Т е дигалка во нашиот град

Ќ е на К бушавиот брат

У е шестар за цртање круг

Ф ги ставило рацете на струк

Х е чкртка на ливче за лото

Ц е буре со чеп на дното

Ч е чатал што му фали пачка

Џ е виљушка со скратена рачка

Ш е шнолата на другарка ми Весна

и тука ќе ја привршиме нашата песна

Емилија Велева II5.


Не знам за вашиот вкус, ама за мене песнава е ремек-дело. Би ја ставил во лектира за прво одделение, кога децата се описменуваат. Напишана е од девојче на свои 16 години, искрено и спонтано, со непосредност и визуализација каква што човек на друга возраст не може да има. Емилија денес е мажена и има деца, последен пат ја видов пред некоја година, во дворот на црквата „Свети Ѓорѓи“ во Криводол. Не знам каде е сега и што прави, како живее, ни дали се сеќава на песнава. Не знам ни дали уште пишува, оти многумина се креативни кога одат на школо, а потоа животот им наметнува секакви грижи и обврски, па многу од некогашните таленти одат во заборав. Како и да е, се надевам дека ќе го прочита напишаново и дека ќе и' биде мило. Толку за денес. Инаку старата здравствена книшка уште не сум ја нашол, а ја викам „стара“ оти пред две години ја бев изгубил, па извадив нова. Потоа старата исплива од некаде, па некое време имав две. Сега „старата“ ја изгубив пак. Тоа значи дека вторпат исчезнува. Јас, навикнат.

Извор. Утрински весник

12.12.2015 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 800
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1373
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 7996
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »