логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Подари книга

Тихомир Јанчовски

Знам по себе дека кога човек е болен и лежи, поинаку ги доживува книгите и е многу поотворен за она што го пишува во нив. И може многу да му повлијаат, да најде утеха и да стане макар малку подобар човек од порано

Еве, денот се прекрши, почна да наголемува, од вторникот зимата почна и календарски. Времето не е премногу студено, не можам да се пожалам, градот е декемвриски сив, воздухот е тежок и посмрдлив од лани, на тоа можам да се пожалам... но, нема снег, нема ни мразулци. Да си кажам право, искрено се надевам дека зимата ќе биде блага и дека брзо ќе помине. Настрана тоа, за денес имам актуелна тема. За книгите. Имено, си седам јас така пред едно две недели во „Децата од нашата улица“ и пиеме кафе со Шотаровски, човекот што го држи местото. И ми вели:

-Професоре мој (тој така ме вика), ми требаш нешто... вчера беше Божо, го знаеш, и ми кажа нешто... пациентите кај него немале книги за читање, а не гледаат телевизија. Не ги интересира.

-Кој Божо? Докторот? Вевчанецот?

-Да бе, тој... наш Божо.

-И?

-И тоа. Вика, ми бараат книги, а немаме што да им дадеме, немаме библиотека, ништо. Па мислев да направиме една акција за собирање книги, да се направи нешто таму, болничка библиотека.

-Шотка (така јас го викам), правиме! Готово! Еве, ќе направам се' што е до мене, знам како е, последниве пет години трипати лежев во болница, идејата е многу добра. Ќе собереме многу книги, сигурно. Ќе ни се отвори.

-Така бе, професоре мој.

И така почна. Потоа работите одеа со лесно, спонтано направивме текст и оглас, го постиравме и настанот го закажавме за сабота, 26 декември. Тоа е денес. Се вика: ПОДАРИ КНИГА!

Знам по себе дека кога човек е болен и лежи, поинаку ги доживува книгите и е многу поотворен за она што го пишува во нив. И може многу да му повлијаат, да најде утеха и да стане макар малку подобар човек од порано. Еве, кога пред десетина години лежев укочен на земја (ме фати дискус-хернијата па не можев да мрднам), ми дојде под рака „Живи мошти“ од Тургењев. Не знам како се погоди таква книга во таков момент. Многу добар расказ, преубав. Се работи за една фатена (парализирана) девојка, Лукерја, што го сака животот и ја раскажува својата судбина. Прочитаното толку ме трогна и беше толку катарзично за мене што веднаш откако станав на нозе, прво што направив е што ги преведов „Живи мошти“ на македонски. Чудна работа, иако е ремек-дело и како такво е дел од лектирата во многу земји, кај нас дотогаш не беше преведено. Го дадов без никаков надоместок и по некое време излезе, и тоа како издание на Скопската епархија. Други издавачи не беа заинтересирани.

Исто, се сеќавам и на еден муабет од пред 20 години со Деки Бомба, на истава тема. Рака на срце, овој Деки не беше баш по книжевноста, ни тогаш ни сега, а беше прилично габаритен и физички ненормално силен, работеше како „избацивач“ на врата по тогашните скопски дискотеки. И ми кажува тој и таков Деки, ми вели: „Знаеш, кога зимоска лежев во болница, ја прочитав ’Бедни луѓе’ од Достоевски... многу јак роман. Се убив од плачење. Колку само страдање има по светот“. А немаше друг на светов од кого помалку би очекувал да каже такво нешто, ама тоа е... човек учи дур е жив.

Ете, токму ваквите моменти од личното искуство ме мотивираа да се зафатам со акцијава со сета сила, и верувам дека ПОДАРИ КНИГА ќе биде многу успешна приказна. Не сме врзани со министерството, ни со власта ни со опозицијата, немаме никаков фонд, само добра волја. И многу луѓе ни се приклучија за кратко време. Ова е чисто граѓанска иницијатива... а и граѓанска должност. Акција за оформување болнички библиотеки. Има и такво нешто. Во ова чудно време кога книгите се' помалку се читаат, сепак се потребни некому. Сигурен сум дека секој од нас по дома има некоја вредна и убава книга што му значела кога бил болен. Нека ја подари токму неа, или некоја таква, не која било.

Инаку, вчера прочитав дека читањето книги за време на болест било и стручно проучено и препорачано, се викало „библиотерапија“. Многу отмено звучи.

Толку од статиите за годинава, да сме здрави и живи, ќе ви пишувам пак по две недели, во јануари. Во новата календарска година.

Ве поздравувам и ве очекувам денес од 11 до 15 ч. на Ленинова 29.

ПОДАРЕТЕ КНИГА!

Извор: Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 710
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 807
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1384
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »