логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Божјата рака“ на Сорентино го отвора 43. „Браќа Манаки“, Фестивалот стартува на 19 август


Иако претходно беше најавено дека фестивалот „Браќа Манаки“ годинава ќе започне на 20 месецов, тој е поместен ден претходно и ќе трае до 26 август. „Фестивалот го поместуваме за ден порано од логистички причини затоа што се поклопуваме со затворањето на Охридско лето’. Сметавме дека не е на наша штета да го помрднеме, некои од гостите како на пример кинематограферката Дариа Д’Антонио (на „Божјата рака“) може да дојде“, рече Симеон Мони Дамeвски, претседателот на фестивалот „Браќа Манаки“ на денешната прес-конференција

Италијанско-американскиот филм „Божјата рака“ (The Hand of God) на Паоло Сорентино, добитник на „Сребрен лав“ на Венецијанскиот филмски фестивал во 2021 на кинематограферката Дариа Д’Антонио на 19 август во Битола ќе го отвори 43. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“.

Иако претходно беше најавено дека фестивалот годинава ќе започне на 20 месецов, тој е поместен ден претходно и ќе трае до 26 август. „Фестивалот го поместуваме за ден порано од логистички причини затоа што се поклопуваме со затворањето на Охридско лето’. Многу ни е битно тоа за дел од важните гости кои сакаат да присуствуваат и кои сметаме дека треба да присуствуваат, меѓу кои и амбасадори кои не сакаа никако да го пропуштат нашиот фестивал. Сметавме дека не е на наша штета да го помрднеме, некои од гостите како на пример кинематограферката Дариа Д’Антонио (на „Божјата рака“) може да дојде, да присуствува на прес-конференција и да одржи мастер клас“, рече Симеон Мони Дамeвски, претседателот на фестивалот „Браќа Манаки“ на денешната прес-конференција на која селекторите детално ги претставија филмовите од фестивалските програми.
Ентони Дод Ментл

Како што потврди Дамeвски, во Битола доаѓа годинешниот лауреат за животно дело на фестивалот, британскиот кинематографер Ентони Дод Ментл познат по „Догвил“ кој се смета за пионер на дигиталната камера и е првиот кинематографер што добил „Оскар“ за филм снимен со дигитална камера, но сè уште се очекува потврда за вториот важен гостин, за познатиот кинематографер Џон Метисон познат по „Гладијатор“, „Фантомот од Операта“, „Икс мен: Прва генерација“ „Логан“, „Кралот Артур: Легендата за мечот“…

„Имаме концерти, диџеи од Берлин, по три журки секоја вечер, по еден коктел, многу мастер класови“, додаде Дамeвски, посочувајќи дека фестивалот ќе се одвива на три локации: главната – Центарот за култура во Битола каде ќе се прикажува долгометражната и краткометражната натпреварувачка програма, киното „Манаки“ со проекции на документарната и студентската, како и летната тераса на Офицерскиот дом за ревијалната програма „Мак корнер“ каде публиката ќе може да види филмови од македонската кинематографија снимени оваа и минатата година.

Под мотото „Реалноста не е доволна“ на фестивалот во четирите натпреварувачки програми ќе се прикажат вкупно 54 филма, од кои 14 во главната натпреварувачка програма, 12 во кратката, 10 во документарната и 18 во студентската.

Селекторот на долгометражната натпреварувачка програма Слаѓан Пенев, пак, повтори дека филмовите кои ќе се натпреваруваат се познати и наградени остварувања на европските фестивали. Покрај, канскиот победник „Триаголник на тагата“ на Рубен Остлунд, шпанско-италијанскиот филм „Алкарас“ на Карла Симон, кој е добитник на „Златна мечка“ во Берлин, „Вози ја мојата кола“ од Рјусуке Хамагучи, Пенев го најави и „Божјата рака“ на Паоло Сорентино, кој го отвора годинешното издание на фестивалот. Дејството на филмот се одвива во Неапол, во 1980-тите, каде младиот Фабието ја следи својата љубов кон фудбалот додека се случува семејна трагедија, обликувајќи ја неговата неизвесна, но ветувачка иднина како режисер. Во главната селекција ќе се натпреваруваат и „EO“ на Јержи Сколимовски, „Мајка и син“ на Леонор Сераије, „Римини“ на Улрих Зајдл, македонските „Снежана на крајот умира“ на Кристијан Ристески и „Мими“ на Даријан Пејовски, „Од рајот“ од Срѓан Драгојевиќ, хрватско-српскиот „Чичко“ на Давид Капац и Андрија Мардешиќ, „Осум планини“ на Феликс ван Гронинген и Шарлот Вандермерш, како и „Блиску“ на Лукас Донт.

„Ѓаволот се плаши од вода“ на Лидија Мојсовска и „Баскет“ на Димитар Банов, пак, ќе бидат македонски претставници во селекцијата на краткометражни филмови, чиј селектор е режисерката Марија Апчевска.

Организаторите открија и дел од имињата на членовите од жири-комисиите. На „Браќа Манаки“ меѓу членовите на жиријата се и нашиот кинематографер на „Медена земја“ Самир Љума, потоа Маја Богоевиќ, филмски критичар од Црна Гора, потоа Јелена Станковиќ од филмот „As far as you go“, како и Мариса Созен, позната турска актерка, ѕвезда на филмот „Зимски сон“.

За селекцијата на студентски филмови говореше Ѓорѓи Пулевски, кој истакна дека има еден македонски филм од ФДУ Скопје, пет балкански филмови од Словенија, Грција, Косово и Хрватска, а другите филмови се од остатокот од Европа од реномирани филмски академии во Англија, Виена, Прага, Минхен.

За офф програмата на фестивалот која се реализира на иницијатива на Општина Битола говореше Тоше Ивановски. Тој најави секојдневни изложби на раритети од колекционери кои ја раскажуваат фото и филмската историја на Битола, музички настани во духот на филмската музика, танци и анимации, како и манифестацијата „живи слики“ од архивите на Манаки. Притоа продолжува програмата „Наследниците на Манаки“ и првпат годинава ќе биде презентирано семејното наследство на познатиот Фото УНИ, добитник на Оскар за фотографија за најдобар фотографер на САД во 1965 година. Игор Новоградска и Оливер Јосифовски, Илија Апелгрин и многу други познати музички имиња ќе бидат дел од офф програмата, со изведби и промоции на филмска музика од „Бикини мун“, „Стела“. (Н.И.Т.)

 

https://www.vecer.press/%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%BE-%D0%B3%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80/

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Мај 31, 2023

Промоција на Речник на медиумска писменост

Ова лексикографско издание е прв сериозен обид за систематизирање на термините коишто се појавија во дигиталната ера и новите начини на комуникација, со развојот на медиумите и со појавата на нови алатки и активности во онлајн-сферата. Целта за неговото…
Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Ное 29, 2022 Ликовна уметност 561
1926.Sava.SHumanovich
Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 883
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1328
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

 Нико ни једампут није се ни сетио да Јеванђеље Христово, да вера Његова, да Христос сам треба да буде на првом месту и да разне невоље и искушења која пролазимо...

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

 Спасителот, исто така, кажал: Дојдете кај Мене сите изморени и обременети, Јас ќе ве успокојам (Мт. 11, 28). Различни се бремињата што ги оптоваруваат луѓето, многубројни се, било да се...

« »