логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Повардарската епархија прослави јубилеј

Моравме да ги градиме религиозните и национални чувства кои со векови беа поткопувани од страна на лицемерните поробувачи, изјави владиката Агатангел

Половина век од постоењето на МПЦ е голем настан од Македонското црковно воскресение кој придонесе за духовна и национална слобода на македонскиот народ и држава, оцени архиепископот г.г. Стефан на Духовната академија посветена на големиот јубилеј на МПЦ, но и на 30- годишнината од формирањето на Повардарската епархија. Свеченоста се одржа во црквата „Св. Пантелејмон“ во Велес. Оваа историска одлука на нашите непосредни предци придонесе да и' се врати славата на Светата црква, древната Охридска архиепископија, која неканонски од друговерна власт беше укината во 1767 година. Нема поправеден суд од судот на времето и историјата, кој говори дека во вистинско време се донесени одлуките за возобновување на Охридската архиепископија како Македонска православна црква, како знак на наше распознавање и како чеда Светиклиментови - изјави во беседата архиепископот на МПЦ, г.г. Стефан. Во овој полувековен период МПЦ успеала да возобнови и изгради стотина духовни светилишта, а македонските цркви и манастири станаа расадник на автентичната македонска култура и современото христијанско живеење.  Споредено со сестринските соседни православни цркви, во овој период МПЦ е со најголем напредок бидејќи, за разлика од нив, моравме да ги градиме религиозните и национални чувства кои со векови претходно беа поткопувани од страна на лицемерните поробувачи - изјави владиката Агатангел, митрополит на Повардарската епархија, организатор на свеченоста. Тој потсети на 30-годишнината од формирањето на Повардарската епархија. Нејзини владици биле митрополитите Гаврил и Михаил, кои подоцна доаѓаат на местото архиепископи на МПЦ. Сумирајќи што е сработено откако тој е митрополит во Повардарската епархија, ги истакна отворањето на народната црковна кујна, почетокот на изградбата на црквата „Св. Кирил и Методиј“ во центарот на Велес и богатата издавачка дејност. На Духовната академија настапија оперскиот пејач Борис Трајанов, актерката Весна Димитровска и Црковниот хор „Св. Пантелејмон“.

Петар Печков
 
 


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2862
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2675
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »