логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

ПО СВЕТСКАТА ПРЕМИЕРА ВО КАРЛОВИ ВАРИ


Долг аплауз за Споменик на Мајкл Џексон


Насмеана публика со долг аплауз го наградила филмот каде значајна улога игра Тони Михајловски


Насмеана публика со долг аплауз го наградила филмот "Споменик на Мајкл Џексон" по светската премиера завчера на престижниот фестивал во Карлови Вари. Филмот во режија на Дарко Лунгулов е и македонска копродукција, а игра и Тони Михајловски.

После проекцијата екипата примала честитки за делото со хумор полн со иронија и сјајни актерски ролји.

"Публиката едноставно дишеше со филмот и ја забележуваше секоја промена на нијансите и сјајно реагираше на хуморот во филмот. Не можев да посакам подобра премиера и реакција на публиката и навистина и актерите и продуцентите и јас сме пресреќни што филмот го започна својот фестивалски живот на вака прекрасен начин", изјавува Лунгулов по премиерата во престижната натпреварувачка програма "Источно од западот" каде пред неколку години победи македонскиот "Панкот не е мртов".

Меѓу екипата која се поклонила по проекцијата биле Лунгулов, актерите Наташа Тапушковиќ и Драган Бјелогрлиќ, продуцентот Снежана Пенев и копродуцентите Феликс Еисел од Германија и Огнен Антов од Македонија.

Веќе се појави и првата критика во познат медиум, "Синеуропа", каде се вели дека приказната е раскажана на класичен начин кој е вистински избор за вака трогателна и искрено смешна мрачна комедија.

"Актерската подела функционира совршено како целина, и се чувствува силна хемија помеѓу неколкуте главни ликови што е тешко да се предвиди, дури и за најискусниот кастинг директор, па изгледа како актерите да ја граделе таа хемија на сетот. "Споменик на Мајкл Џексон" е филм со врвен квалитет, топла приказна која би требало да пројде еднакво добро како на фестивалите така и кај кино гледачите", се вели во критиката од Владан Петковиќ, кој е редовен дописник и за "Скрин Дејли".

Филмот на Лунгулов ќе биде прикажан на 22 јули и на филмскиот фестивал во Пула. Македонски копродуценти се Дрим Фактори и Ака филм, а поддржан е од Филмски фонд на Македонија. Дел од "Споменик на Мајкл Џексон" се снимаше и во Македонија.

 (Де.Т.)  - Вечер


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција
Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 710
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 807
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1384
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »