логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Arh.Gavril.B

ПРВА ЉУБОВ, ПРВА СВЕТЛИНА

Тргнав, надалеку да патувам,
Не знам ни самиот каде,
Но знам, „Зошто“?,
Не сум ко некој,
Што одговор не знае да даде.
Ја барам мојата прва љубов,
Меѓу сите љубови други,
Оти беше поинаква,
Неспоредливо привлечна,
Убава…
А како дојде?
– Не знам.
Од никаде ми се појави,
Така тивко, сама, неповикана.
Сето време,
Криејќи се длабоко во мене.
Како оганче, од кандилце
Како светлинка, од светулка.
Мојата прва љубов,
Моја светлина.
Првата светлина доаѓа,
Така тивко, сама, неповикана.
Сето време,
Криејќи се длабоко во нас.
Надалеку патувам,
А ветрот разлетал зборови разни,
И некоја чудна рима нуди,
Се колнам,

Пробувам, најдобро што знам,
Но, завршувам песни безброј,
Со стихови празни.

И не битно ми е,
Што поглед скаменет имам,
Во светлината топла на залезот.
Единствената пурпурна светлина,
Што пријатно грее,
Како пламенот во Неговите очи,
Што ја разгоре светлинката моја,
Која во момент,
благодат почна да точи.
И животот ми стана патување,
Кон првата љубов трагање.
Патувам, тагувам,
Се надевам, радувам,
За мојата прва љубов,
Моја светлина.

 

https://www.tiveriopol.mk/o-grigorij-jakimov-prva-ljubov-prva-svetlina/?fbclid=IwAR0pzNZr7v3WoxsmcFsxTrZHCmxNM8VlvFDvCppnYsvizL95nxnvglwOIZA

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2955
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2783
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…