логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 3.angeli.so.truba

Светиот храм Св. Илија во Чернобил- Милост Божја
Само на едно место на територијата на разурнатиот регион Чернобил, законите на природата ја изгубија својата сила – во црквата Свети Илија. За разлика од околината, во внатрешноста на sидовите на црквата, уредите за мерење на радиоактивноста покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголеми дури и во првите години по катастрофата.
Во исто време, сите обиди на експертите да најдат какво било научно објаснување за овој феномен, поврзувајќи го со природни аномалии, беа неуспешни. Во современото општество, каде што материјализмот, кој беше всаден со децении, мирно коегзистира со религиозни убедувања, верувањето во натприродни сили во никој случај не е заедничка одлика на граѓаните. Сепак, дури и најтврдокорните скептици се принудени да признаат дека понекогаш постојат феномени за кои е тешко да се најде рационално објаснување. Една од овие појави е црквата Свети Илија, сместена во зоната за исклучување во Чернобил. По што е позната?
Единственоста на оваа црква, која на прв поглед не се разликува од многу слични градби, е тоа што зрачењето необјасниво ја заобиколи.

Како што е познато, несреќата, што се случи во април 1986 година во блиската нуклеарна централа во Чернобил, ја претвори целата околна област во мртва зона контаминирана со радионуклиди на цезиум и јод. Огромен број луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови и да се преселат во безбедни места за живеење. Редовните мерења од страна на специјалисти покажуваат дека и денес, по повеќе од три децении, воздухот и почвата на Чернобил се заситени со смрт. Тие се помирија со тоа, разбирајќи ги објективните закони за тоа што се случува.
И само на едно место на територијата на овој уништен регион, законите на природата ја изгубија својата сила – во црквата Свети Илија. Во нејзините sидови, уредите покажуваат апсолутно дозволено ниво на зрачење, кое не се зголеми дури и во првите години по катастрофата. Во исто време, сите обиди на експертите да најдат какво било научно објаснување за овој феномен, поврзувајќи го со природни аномалии, беа неуспешни. Покрај тоа, не е спорно дека многу икони што се наоѓаат во овој храм се здобиле со чудесна моќ.
Историјата на храмот, која ги збуни современите научници, има нешто повеќе од век и половина. Сепак, како што е јасно од преживеаните документи, на ова место биле подигнати дрвени цркви неколку пати, една по друга уривајќи се во пожари. Сегашната црква е изградена во 1869 година и служела скоро половина век, сè додека „комунистичките господари на животот“, укинувајќи ја парохијата, ја пренеле во надлежност на бројни економски организации. Продавница за храна е лоцирана подолго време.
Во 1937 година, поради друга антирелигиозна кампања, беше издадена наредба да се разнесе зградата што некогаш служеше како храм, но поранешните парохијани, продирајќи внатре, легнаа на подот и објавија дека се подготвени да умрат заедно со нивното светилиштето. За да се избегне отворена конфронтација со населението, властите беа принудени да ја повлечат својата одлука. Следниот пат кога црквата Свети Илија беше пред уништување беше во 1941 година, кога беше минирана пред присилното повлекување на советските трупи. Потоа повторно се спаси само благодарение на посветеноста на локалното население. Повоените години беа обележани со одредено олеснување на владината политика кон религијата, што доведе до оживување на одредени, претходно укинати парохии. Меѓу нив беше и православната заедница на црквата Свети Илија, која постоеше до кобната 1986 година.
По страшната катастрофа предизвикана од човекот во нуклеарната централа во Чернобил на 26 април 1986 година, сите цркви лоцирани во загаденото подрачје, вклучително и црквата Свети Илија, беа затворени. Сепак, по неколку години украинските власти почнаа да добиваат многу писма со барање да се отвори оваа црква и да се дозволи одржување богослужба во неа. Пораките доаѓаа од локалните жители, кои одбија да се преселат надвор од загадената територија, како и од поранешните вработени во АЕЦ, кои изразија желба да го живеат остатокот од својот живот без да ја напуштат зоната на зрачење.

3.angeli.so.truba

Пред да донесат одлука за ова прашање, властите дадоа упатства за мерење на нивото на зрачење во храмот, планирајќи, врз основа на добиените резултати, да ги одвратат верниците од нивниот луд потфат. Сепак, на општо чудење, инструментите не забележаа никакви отстапувања од нормата и беше добиено одобрение за продолжување на верскиот живот во него. Сепак, ниту еден обид да се најде објаснување за овој феномен, иако остана во рамките на материјализмот, не беше крунисан со успех.
Ќе наведеме уште еден факт – колку е изненадувачки, толку е и непобитен. Факт е дека точно 10 години пред избувнувањето на трагедијата, на страниците на весникот „Чернобил“ се појави статија со ироничен наслов „Пронајдоци на црковни луѓе“.
Во тие години сè уште постоеше активна атеистичка пропаганда и редовно се објавуваа слични написи, но во овој случај авторот, со нескриен потсмев, рече дека, според парохијаните на црквата Свети Илија, сите биле сведоци на чуда: Ликот на Богородица се појавил во облаците над, а во рацете држела гранчиња од пелин и го благословила храмот со нив. Сите забележаа истовремено дека нејзиното лице е полно со тага.
Овој напис ќе беше заборавен ако авторот не го наведе точниот датум на тоа што се случило – 26 април 1976 година, со други зборови, точно 10 години пред трагедијата, и што се повторуваше ден за ден …
Во црквата има и посебна икона – таа се нарекува „Спасител на Чернобил“. Ја видел во сон еден од ликвидаторите, организаторот на партијата во нуклеарната централа во Чернобил, Јуриј Андреев, кој добил голема доза на зрачење и се наоѓал во сериозна состојба во болницата. Шокираниот човек им кажал на свештениците за тоа.

3.angeli.so.truba

Наскоро, соодветната икона е насликана во Лавра Троица-Сергиј и осветена во Киев. На него е претставен Исус Христос со Богородица и Архангел Михаил. Стојат на облаците, а под нив, на земјата, се наоѓаат хероите-ликвидатори (лекари, градежници, пожарникари и сл.) И душите на мртвите.


Интересно е што по сликањето на оваа икона, Јуриј Андреев закрепнал

https://www.youtube.com/watch?v=FpCRT_TqlXM&feature=emb_title
Извор: https://press24.mk/enigma-vo-svetiot-hram-sv-ilija-vo-chernobil-vo-crkvata-radijacijata-nikogash-ne-se-zgolemila?fbclid=IwAR1MofFPbbAH-Bp8i0prmbmT766RPIg5jyhXAZhJSH65jRLU2aXDoVBcoOw#.YBAFqgiEbqU.facebook

 

За Преминпортал подготви

Дејан Блажески

Јануари 2021 лето Господово

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3899
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4768
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4538
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3954
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

29/09/2023 - петок

Светата великомаченичка Ефимија; Преподобен Доротеј; Свети Кипријан, митрополит Киевски; Светата маченичка Људмила;

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная