логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Josif.Isihast.skit
  ·


„Знаеш ли како е, кога ти не ги искушуваш луѓето, а тие тебе те искушуваат?


Кога не ги крадеш, а тие тебе те крадат? Кога ги благословуваш, а тие тебе те проколнуваат?
 Кога им даваш милостиња, а тие, за возврат тебе ти нанесуваат неправда?
Ти ги фалиш, а тие те осудуваат? Доаѓаат без никаква причина за да те разобличат, за да можат постојано да те опомоменуваат како опрелестен, до крајот на твојот живот, а ти знаеш дека не е така како што зборуваат. Го гледаш ли сега искушението, кое нив ги поткрева?
Затоа се каеш и плачеш како виновен, зошто всушност тоа и си. Тоа се најтешките искушенија. Додека тие војуваат против тебе, ти војуваш со себеси, за да можеш да се убедиш дека е така како што тие говорат, иако не е така. Кога ќе заклучиш дека си целосно во право, а се уверуваш себеси дека не си.
Тоа е, сестро моја, уметноста над сите уметности и наука над сите науки. Се биеш со стап, додека не се убедиш дека светлоста е темнина, а темнината светлина. За да се изгуби секоја праведност, за конечно да исчезне секое превознесување, тогаш треба при полна свест да станеш будала. Секого да го гледаш, а тебе воопшто никој да не те гледа, зашто оној што станува духовен самиот себе се испитува, и никој друг освен себеси не испитува.
Сè гледа, зошто неговите очи се горе, додека него пак, никој одоздола не го гледа.“

 


Св Јосиф Исихаст - тогаш старец Јосиф Исихаст


писмо напишано кон својата сестра

 

Јуни 2022 лето Господово

избор оф фб профил на Православно секојдневие

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4500
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4279
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3771
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…