логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Stefan.Petkovden.jpg

„Дому Твоему подобает Свјатиња Господи, в долготу дни!“

Кога монах Саватиј ми ги покажуваше Светињите во Манастирот, тој посебно истакна и неколку икони кои се од посебно значење. Најважната икона за Манастирот е огромната икона на Св.Јов Почаевски, основачот на печатарската дејност, која монасите ја носеле со себе додека патувале од едно место во друго за време на тешките периоди во Русија и Украина, а на крај ја донесле во овој Манастир кога пристигнале во Америка. Копија од оваа икона со вградени мошти се чува во долната манастирска Црква, а оригиналот е поставен во печатницата.

Stefan.Petkovden.jpg

 Други посебно значајни икони се: Иконата на Пресвета Богородица - копија од чудотворната икона која се јавила со чудесен сноп на светлина околу неа (кој е изобразен како рамка на оваа икона), како и Богородичната икона која сама се реставрирала (тоа може подобро да се забележи кога одблиску ќе се погледне).

Stefan.Petkovden.jpg

Оваа прекрасна икона, пак, на која е изобразен Покровот на Пресвета Богородица, содржи еден детал кој ја прави навистина бесценета! Во неа е вградено парче од наметката на Пречистата Богомајка! Пресвета Богородица, спаси не!

Stefan.Petkovden.jpg

 Уште една доста значајна икона е и Казанската икона на Пресвета Богородица која на премногу вешт и неповторлив начин е насликана на огледало! Монах Саватиј нагласи дека овој стил на сликање е многу тежок и во денешно време скоро и да не се практикува, така што ова е една од ретките икони претставени на ваков начин.

 

Stefan.Petkovden.jpg

Недалеку од Манастирот Света Троица, постои женски конвент „Св.Елисавета“. Тука живеат четири монахињи. И тамошната Црквичка изобилува со Светињи!

Stefan.Petkovden.jpg

  Во неа се чуват мошти на Св.Николај Мирликиски, Св. Нектариј Егински, Св.Василиј Кинешемски, Св.Преподобномаченица кнегиња Елисавета и монахиња Варвара, Св. Доситеја, Св.Андреј првоповикан, Св.првомаченик Стефан, Св.маченик Лонгин, Св.Трифун, Св.Игнатиј Богоносец, Св.Алексиј човек Божји, Св.Акакиј, Св. Ѓорги победоносец, Св.Кипријан, Св.Јустина, Св.Јован Златоуст, Св.Лаврентиј, Св.пророк Јеремија, Св. Великомаченица Варвара, Св.апостол Матеј и други светии.

Stefan.Petkovden.jpg

 Stefan.Petkovden.jpg

 Stefan.Petkovden.jpg

(Продолжува)

Подготви: С.Л.

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

 

 

 

Друго:

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (1)

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (2) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (3) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (4) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (5) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (6) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (7) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (8) 

  ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (9)

 

Подготви: Славица Лазаревска

Покрај редовните работни обврски, ангажманот во МПЦ Св. Петка- Чикаго, посветено работи и  како раководител на детскиот  Руски црковен  хор, учејќи ги децата да Му пеат на Бога.

MPC "Sv. Paraskeva - Petka"
2056 N Kedzie Ave
Chicago, IL 60647
www.mpc-svpetka.com

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5520
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…