логоFacebookTwitterYouTubeeMail


„Блажени се оние кои живеат во домот Твој; тие постојано Те фалат.”

Stefan.Petkovden.jpg
 
Покрај неопходната и душеспасителна молитва и Светите Богослужби, монасите во Манастирот Пресвета Троица имаат и многу секојдневни обврски и послушанија.

Едно од најважните послушанија е работата во печатницата. Печатницата е всушност олицетворение на првата манастирска печатница во Почаев, основана од ревносниот бранител на православието – Јов Почаевски, која и покрај многуте искушенија и неколкуте преместувања поради Руската револуција и двете светски војни, сепак успеала да опстои и до ден денес да ја извршува својата мисионерска дејност.  Св. Јов Почаевски е патрон на Манастирската печатница.

Stefan.Petkovden.jpg
    
Машините кои претходно се користеле во печатницата, во поново време се заменети со најсовремени, компјутерски програмирани машини, кои им овозможуваат на монасите попродуктивно и поефикасно да ја извршуваат печатарската дејност. Инаку, нивните печатарски изданија патуваат низ целиот свет! Многу православни Цркви ширум светот посебно ги порачуваат нивните т.н. „Календари”, каде детално се разработени Богослужбите за секоја недела и поважните празници во текот на годината.

Stefan.Petkovden.jpg
 
Во склоп на Манастирот постои и студио за иконопис,  основано пред околу половина век од архимандритот Кипријан (тоа е истиот фрескописец што ја насликал Катедралната Црква во Сан Франциско, а има живописано и многу други храмови низ Америка).

Stefan.Petkovden.jpg
 
Монах Саватиј со восхит ми кажуваше како архимандритот Кипријан бил прочуен по неговиот уникатен стил на сликање икони и фрески. Неговиот стил мнозина негови ученици се труделе да го повторат, но, според зборовите на о.Саватиј, никој досега не успеал да ја долови таа топлина што тој ја внесувал во секој насликан лик.

Stefan.Petkovden.jpg
 
Исто, како што можев и јас да забележам, сите од него насликани ликови имаат посебен надворешен изглед, посебни црти на лицето – ниту два лика не се исти. Ова посебно се забележува во од него насликаната икона на Светите Киево-печерски оци, кои ги има над 60-тина и сите имаат свој посебен изглед!

Stefan.Petkovden.jpg
 
Покрај рачната изработка, голем број икони се копираат на дрво, за да се заштеди во време и за да се задоволи огромната побарувачка на икони. Иконите во главно се продаваат во Манастирската книжара, заедно со огромен избор на книги со духовна содржина и разни црковни предмети.

Stefan.Petkovden.jpg

(Продолжува)

Подготви: С.Л.

 

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5520
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…