логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Stefan.Petkovden.jpg

Монах Саватиј ми покажа и една просторија во која се чуваа илјадници брошури, скечови и шеми по кои се сликаат иконите, особено кога се работи по порачка – секој може да си одбере како би сакал да му изгледа порачаната икона. Навистина, не можеше да им се процени бројот! Но монасите ги имаа внимателно категоризирано по темите, стиловите и местата од каде што потекнуваа. Она што секогаш ме воодушевува кај Русите, посебно кога станува збор за службата кон Бога, е ваквата нивна прецизност и организираност; ова го имам забележано во се што прават за Бога.

Меѓу другите послушанија на монасите спаѓаат и произведување мед, работа во книжарата и манастирската библиотека, одржување на имотот (Манастирот поседува околу 800 акри земјиште!), готвење за браќата и секојдневните посетители итн.


„Ти благодариме Христе, Боже наш, што не насити со Твоите земни блага! Не не лишувај и од Твоето Небесно Царство, но, како што Си дошол меѓу Твоите ученици давајќи им го Твојот мир, така дојди и кај нас и спаси не!“

Во манастирската трпезарија се служи поручек веднаш по Светата Литургија, ручек околу 12 часот напладне и вечера – по вечерната и утрена Богослужба, а кога има Бдение – пред Бдението. Мажите и жените јадат во посебни простории кои се изградени една до друга и ги дели само еден ѕид. Додека се јаде се читаат житија на Светиите за тој ден и не е позволено да се разговара.

     Stefan.Petkovden.jpg


„Вие што во Христа се крстивте, во Христа се облековте. Алилуја!“

Во склоп на манастирот изградена е и крстилница. Во средината има два садови, еден за новороденчиња, а еден, налик на мал бунар, за возрасни. По ѕидовите на Крстилницата се фрескописани теми поврзани со Светото Крштение и слегувањето на Светиот Дух (Крштевањето Христово, покрстувањето на Русија, Благовештение, Руски епископи – новомаченици кои со светата своја крв ја измиле и одново крстиле Русија итн).

Stefan.Petkovden.jpg

(Продолжува)

Подготви: С.Л.

 

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

 

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5519
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…