логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

(о.Џон Пек, свештеник при Грчката Православна Црква Св.Ѓорги во Прескот, Аризона)

Секоја година за време на Божикните пости, на своите духовни чеда и парохијани им предложувам еден подвиг за совладување на Светото Писмо, кого јас го нарекувам „Ново-Заветен Предизвик!“.

Впрочем, тоа и не е којзнае каков предизвик, но за некој што никогаш во целост не го прочитал Новиот Завет, ова е погодно време за еден таков обид.

Доколку се започне со читање на 28 Ноември[1] , тогаш треба да се следи 40 дневниот распоред; доколку, пак, се започне со читање на 14 Декември[2] , тогаш треба да се следи 25 дневниот распоред. Независно кој распоред ќе се користи, читањето треба да заврши на Божик. Оваа практика помага целите Божикни пости да се претворат во период на вистински аскетски напор и духовен раст. И сосема е соодветна (по мое мислење), посебно бидејќи терминот „адвент“[3] во основа се однесува на подготвувањето за Второто Христово доаѓање и неговото очекување, а токму на Божик се комплетира читањето на Откровението! Сега некој ќе рече: „Кој ли ќе ја чита половина (или цела) книга на Откровение на Божик? Е, токму за тоа се тука 12-те денови на Божик![4]

Му препорачувам на сиот црковен клир да им ја предложи оваа практика на парохијаните за време на Божикните Пости. Сега е совршено време да се стори тоа!

Па, еве, ви го приложувам „Ново-Заветниот Предизвик“, како едно дело на кое парохијаните можат заедно да работаат и на тој начин да ги одбројуваат деновите на Божикниот Пост, како еден вид на „духовна вежба“ која би ја вршеле со одговорност, или, како еден вид подвиг што би одел паралелно со нивните трудови.


[1] Во оригиналниот текст стои 15 Ноември, но тоа е според новиот календар

[2] Оригинален текст 1 Декември (нов календар)

[3] Терминот „адвент“ има и значење на доаѓање на Спасителот, т.е. раѓање (Христово)

[4] 12 денови на Божиќ (7 Јануари – 19 Јануари) е празничниот период помеѓу прв ден Божиќ и Богојавление. Во текот на овој период, всушност, едно прославување води кон друго, или, се поставува еден мост кој поврзува два прекрасни Господови Празници: Божиќ и Богојавление.

 

(Распоредот е прилагоден според III Македонско издание на Светото Писмо)

Добро е да се проба оваа практика, посебно што имам забележано дека честопати, токму преку неа, луѓе кои со години се обидувале да го прочитаат Новиот Завет за првпат се добро насочени кон остварувањето на таа замисла. Од друга страна, ова придонесува и за градење на пријателства, кога група луѓе читаат заедно, како што е случај за време на нашиот т.н. Час на Другарување кој се одржува секоја недела. При тоа, оние кои се зафатиле со ваквиот подвиг знаат дека не се сами, и имаат повеќе поттик да го запазат временскиот рок одреден на распоредот. Сепак, за мене не е важно дали ќе завршат, иако, се разбира, тоа е целта. За мене е најважно ДА ПОЧНАТ. Или, како што вели една стара Ирска поговорка: „Добро започнатото е половина завршено“.

Превод од Англиски: С.Л

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 980
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5291
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 723
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…