логоFacebookTwitterYouTubeeMail


„Пуштете ги децата да доаѓаат при Мене“

Манастирот и неговите дворови се често пребивалиште и радост и на најмладите! Додека престојував во ова свето место видов многу дечиња. По неделната Литургија, еден од Богословските студенти ги имаше собрано во Храмот и ги поучуваше присутните дечиња за житието на Светиот Александар Невски чиј спомен се празнуваше тој ден.

 Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

      Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg

„Се што дише нека го фали Господа!“

    Stefan.Petkovden.jpg

Stefan.Petkovden.jpg


     Stefan.Petkovden.jpg

   

Ах, колку е прекрасен Џорданвил!

Stefan.Petkovden.jpg

Ова прекрасно место има сестрано значење. Веќе е назначено како State Landmark за државата Њујорк, а монах Саватиј ме извести и дека имаат аплицирано и очекуваат да бидат назначени и како National Landmark – за цела Америка, зашто Манастирот навистина има преголемо историско значење – особено што за време на светските војни многу Руси се населиле во ова место и значително влијаеле на структурата и традицијата на населението во Америка.
Но, сепак, најголемото значење што Џорданвил го има е духовното! Православната мисионерска дејност – преку школувањето на студенти од сите краеви на светот и преку печатарската дејност, како и благодатта со која зрачи и бесплатно ја дарува на сите што пребиваат во него.

Навистина, кога човек ќе стапне на ова свето место и ќе ја почувствува сета негова убавина и благодат, неговото срце само ќе почне да говори:

„Само за едно Го молам Господа, само тоа го сакам: да останам во домот Господов преку сите денови на животот мој, да ја гледам Господовата убавина и да го посетувам Неговиот свет Храм!“ (пс.26, 4)

 Stefan.Petkovden.jpg


         Подготви С.Л.

 

Јако да царја

{mp3}Jako_da_carja{/mp3}

Јединородни сине

{mp3}Jedinorodni_Sine{/mp3}

Тропар на воведение

{mp3}Tropar_na_vovedenie{/mp3}

Задостојник

{mp3}Zadostojnik{/mp3}

 

Друго:

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (1)

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (2) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (3) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (4) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (5) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (6) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (7) 

ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (8) 

  ЏОРДАНВИЛ (Њујорк) - ПАРЧЕ РАЈ НА ЗЕМЈАТА (9)

 

Подготви: Славица Лазаревска

Покрај редовните работни обврски, ангажманот во МПЦ Св. Петка- Чикаго, посветено работи и  како раководител на детскиот  Руски црковен  хор, учејќи ги децата да Му пеат на Бога.

MPC "Sv. Paraskeva - Petka"
2056 N Kedzie Ave
Chicago, IL 60647
www.mpc-svpetka.com

 

 

 Посети: {moshits}

 

 

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5519
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…