логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Goran.sv.Erotej.jpg

„Деца, сакајте се помеѓу себе“.

 Тоа биле зборовите со кои живеел и преминал св. Јован Богослов, и зборовите кои се оделотворувале постојано во животот на св. Јован Кронштадски. Како што велел св. Силуан Атонски за него, кога го прашале како издржувал да биде постојано со луѓе и да го зачува мирот во себеси: Св. Јован Кронштадски бил постојано со луѓе, но и постојано се молел за нив, и ги љубел, затоа мирот постојано го исполнувал. 
Фала Му на Бога Кој ни дава се на спасение, така и ние отидовме во местото каде што тој живеел, служел, љубел. Неговите гроб се наоѓа во женскиот Иоановски манастир кој сам го израдил, во Санкт Петербург.

А во Кронштад, поранешното запустено градче во Русија, се нaоѓа неговата куќа, келија, од која потоа потекла река на благодатни промени во целиот свет, а особено таму. Секојдневно толпа стоела пред неговата куќа чекајќи го неговото слово...
Денеска, тој е познат и прославен во целиот свет, но малку луѓе го познале она кое тој внатрешно го живеел и сведочел... Да се молиме по неговите молитви Господ да ни даде барем малку да живееме и гледаме на се она што не опкружува онака како што тој гледал, и навистина ќе ни се открие неговото присуство во срцата наши.

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

 Goran.sv.Erotej.jpg

За Преминпортал од Русија: Златко Дивјаковски

 Друго:


 http://preminportal.com.mk/content/view/7194/136/

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5519
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 749
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…