3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

19042009

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 Скопје, 23 декември 2021 год- Соборен храм 2Св.Климент Охридски на празникот на Светите маченици Мина, Ермоген и Евграф

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

На 23.12.2021 година,  на празникот на Светите маченици Мина, Ермоген и Евграф,  во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје се отслужи Заупокоена Архијерејска Литургија, по повод годишнината од блаженото упокојување на поранешниот Митрополит Европски Горазд. На Литургијата, со благослов и присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима г.г. Стефан, чиноначалствуваше Митрополитот Европски г. Пимен, во сослужение на Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, Епископот Стобиски г. Јаков, како и на свештенослужители од Скопската и Струмичката епархија. На Литургијата присуствуваа и Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф.

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

19042009

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

 19042009

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

По Светата Литургија, се отслужи Панихида, а потем г. Јаков, отслужи молитвен Помен и на гробот на Митрополитот Горазд, во манастирот „Св. пророк Илија“ – Чардак, кај с. Мирковци,Скопска Црна Гора. 

 19042009

3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel.

Да си спомне Господ Бог

за упокоеното чедо свое Горазд, поранешниот митрополит Европски,

и да го направи неговиот спомен вечен! “ 

Декември 2021 лето Господово

 

Друго:

Stefan.Panihida1.jpg